Jump to content

Mathematic Coursework

Featured Replies

Hey everyone,

 

I'm doing my coursework for mathematics, the marks deduced from wrong answer is considerably huge. I am prone to mistake so I will take safe step by checking my answer here. Hope anyone can give a hand!

 

note: I'm student of SPM, O-lvl equivalence. so, basically there no "hardcore math" here. though so it's recommend to use for higher mark. (silly marking)

 

 

Section A, Part II.

 

Cute Bakery produce 600 packets of muffin per day with each packet containing 5 pieces. Each muffin has a mass of 20g. Shop operates 5 days a week, eight hours a day, has three employees who each of them receives a salary of RM 150 per day.

 

As a financial planner for this bakery, you are asked to make some suggestion about the selling price of the muffins produced, and the number of additional staff when needed.

 

 

The table below shows the ratio of the price list and the ingredients used in making muffins.

mt_project_work.png

 

 

(note: the mass and total price based on my calculation, the others are given)

 

On each day of operation, a total of 25kg of flour used. Minimum profit target for each day of operation as 20%

 

(a) calculate the total cost of the ingredients in order to produce a cupcake

 

[math] \frac{RM2.00 * 25 + RM8.00 * 20 + RM1.80 * 10 + 4.80 * 15}{5 * 600} [/math] = total cost of ingredients to produce 1 cupcake

 

some note:-

- the mass that I calculated based on the given ratio.

- the 5 cupcake * 600 packets = 3,000 cupcake.

 

 

(b) Utilities costs and arcillary materials amounting to RM 500 per day.

 

i. Calculate the total operating costs per day for these shops.

 

[math] RM300 + RM 500 + RM 150 * 3 [/math] = total operating costs per day

 

some note:-

- RM150 * 3 workers = total salary per day.

- RM300 = total cost of ingredients per day.

 

ii. Calculate the total mass of cakes produce every day.

 

[math] 25kg + 20kg + 10kg + 15kg = 70kg [/math] = total mass of ingredients. X

 

[math] 3,000 * 20g = 60kg [/math] = total mass of muffin. /

 

some note:-

- note that "Each muffin has a mass of 20g"

- 3,000 muffin * mass = total mass of muffin.

 

P.S. so, total cupcake ingredient mass that are baked in this shop were reduced like 10kg everyday?! who smell the scorched cupcake? =/

 

 

iii. Suggest a reasonable selling price for each packet of muffin offered.

 

[math] \frac{RM1250}{600} * \frac{120}{100} = RM2.50 [/math] = price for each packet.

 

some note:-

- "RM1250" = total cost of operation per day.

- "600" = total packet per day.

- "120/100" = 20% profit. Note: "Minimum profit target for each day of operation was 20%."

 

stop for now, there are more though. Thank you.

  • 3 weeks later...

Everything you wrote seems accurate and very thorough.

 

As for the disappearing 10 Kgs, it might be that the person who framed the question didn't take that into account.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.