Jump to content

Just a little more help on conduction

Featured Replies

Ok I solved the last one past exam question by myself but this one has been bugging me for days, any help would be appreciated.

 

A composit wall consists of three materials a, b and c, two of which are of known thermal conductivity ka=20W/mK and kc=50W/mK and known thickness La=0.3m and Lc=0.15m. The third material which is sandwiched inbetween a and c is of known thickness Lb=0.15m but unknown thermal conductivity, kb. Under steady state conditions, Ts,o(temp on surface of material c)=20°C and Ts,i(temp on surface of material a)=600°C. The temp inside T∞=800°C. The inside convection coefficient h=25W/m^2K

 

a What is the value of kb

b What are the temperatures at the interfaces of a & b and b & c

 

I thought about using the thermal resistance equations to solve it but i cant seem to get arrange an equation for it.

 

Cheers TNix


Merged post follows:

Consecutive posts merged

Ok I have again figured out my own answer. It was invloving the resistance equations to get q''(flux)=(T2-T1)/((La/ka)+(Lb/kb)+(Lc/kc)) then using the flux equation q''=h(deltaT) then rearranging the first to get kb. The final answer is 1.53W/mK

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.