Jump to content

[Chem-Applied] Vapour pressure of Pure Liquids A & B are 450 & 700mmHg respect. @350 K . Find comp. of liquid mix, total Vapour pressure is 600mmHg and Vapour phase composition

Featured Replies

xA and xB are mole fractions of each components - Vapour-liquid phase ? why is AI saying it's liquid phase composition ?

Henry's Law : p = KH x “partial pressure of as in vapour phase (p) is proportional to ole fraction of gas (x) in solution” and is expressed as:

Raoult’s Law: A=xA pA∘

pi = yi P total - this is the ratio of 2 components in vapour phase

AI Solved -

Given:
p°A = 450 mm Hg
p°B = 700 mm Hg
Total vapour pressure, P = 600 mm Hg

Let xA be the mole fraction of A in the liquid phase.
Then xB = 1 − xA

Using Raoult’s law:
P = xA·p°A + xB·p°B

600 = 450xA + 700(1 − xA)
600 = 700 − 250xA
xA = 0.40

Therefore:
xA = 0.40
xB = 0.60

Partial vapour pressures:
pA = xA·p°A = 0.40 × 450 = 180 mm Hg
pB = xB·p°B = 0.60 × 700 = 420 mm Hg

Vapour phase composition:
yA = pA / P = 180 / 600 = 0.30
yB = pB / P = 420 / 600 = 0.70

Final Answer:

Liquid phase composition:
xA = 0.40
xB = 0.60

Vapour phase composition:
yA = 0.30
yB = 0.70

image.png

Create an account or sign in to comment

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.