Jump to content
Mehmet Çelik

QUANTUM AND LİGHTFASTNESS ( KUANTUM VE IŞIK HIZI )

Recommended Posts

Bir metre boyundaki bir insanla bir atomun büyüklüğünü ele alalım. Bir metre boyundaki insan bir atomun kaç katıysa, insanı aynı ebatlarda büyütelim (1metre × 10000000000). Jüpiter'in boyunun 140000000 metre olduğunu düşünürsek bu büyüklüğü rahatlıkla anlayabiliriz. Kişinin kafasında duran elini bel hizasına getirdiğini 5000000000 metre (5000000 kilometrelik) düşünürsek ışık hızını katlamış olur. Einstein'in "Işık hızını geçen şey madde özelliğini yitirir ve form değiştirir." benzeri sözünü işin içine katınca sıradan biri genişletildiği için boyut değiştirmiş olur. Şimdi atomların dünyasına girelim.Atomlar da kendi çaplarında kendi mesafelerinde (1 kilometre bir atomun 1000 katı) şeklinde bir düzenleme yapıp kendi ışık hızlarını kavramlaştırırsa biz insanlar atomların ışık hızını geçeriz ve boyut değiştiririz Atomların başına buyruk anlaşılamayan bazı hareketlerini de ( örnek: çift yarık deneyi ) anlamış oluruz çünkü atomlar ile başka boyutlardayız. NOT: Deney yapmak için makro cisimler yapamayız ama bizim makro cisimler olduğumuzu düşünüp atomların yapısını incelersek kuantum dünyasında çığır aşarız.

Edited by Mehmet Çelik

Share this post


Link to post
Share on other sites
!

Moderator Note

This is a discussion forum. Most of our members are English speakers as a first or second language. Very few know Turkish.

If you want to discuss your idea, you will need to post in English.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.