Jump to content

Accuracy up to how many decimals...........?


mathspassion
 Share

Recommended Posts

Accuracy up to how many decimals...........?

 

1

32 + 42 = 52

9 + 16 = 25


1.(3/4)2 + (4/4)2 = (5/4)2

0.752 + 12 = 1.252

0.5625 + 1 = 1.5625


2.(3/5)2 + (4/5)2 = (5/5)2

0.62 + 0.82 = 12

0.36 + 0.64 = 1


O.K. Fellas, let’s notice a difference here.

3.(3/3)^2 +(4/3)^2  = (5/3)^2

1^2 + 1.3^2 = 1.6^2

1 + 1.69 = 2.56

Difference => 2.69 – 2.56 = 0.13

Accuracy =>0.13/2.69=.048


4.(3/3)^2 +(4/3)^2  = (5/3)^2

1^2 + 1.33^2 = 1.66^2

1 + 1.7689 = 2.7556

Difference => 2.7689 – 2.7556 = 0.133

Accuracy => 0.133/2.7689 = 0.0048


5.(3/3)^2 +(4/3)^2  = (5/3)^2

1^2 + 1.333^2 = 1.666^2

1 + 1.776889 = 2.775556

Difference => 2.776889 – 2.775556 = 0.001333

Accuracy => 0.001333/2.776889 = 0.00048


6.(3/3)^2 +(4/3)^2  = (5/3)^2

1^2 + 1.3333^2 = 1.6666^2

1 + 1.77768889 = 2.77755556

Difference => 2.77768889 – 2.77755556 = 0.00013333

Accuracy => 0.0001333/2.77768889 = 0.000048


7.(3/3)^2 +(4/3)^2  = (5/3)^2

1^2 + 1.33333^2 = 1.66666^2

1 + 1.7777688889 = 2.7777555556

Difference => 2.7777688889 – 2.7777555556 = 0.000013333

Accuracy => 0.000013333/2.7777688889 = 0.0000048


8.(3/3)^2 +(4/3)^2  = (5/3)^2

1^2 + 1.333333^2 = 1.666666^2

1 + 1.777776888889 = 2.777775555556

Difference => 2.77777688889 – 2.777775555556 = 0.0000013333

Accuracy => 0.0000013333/2.777776888889 = 0.00000048


So, as you can see its pretty much visible here that irrespective of the precision there is in division, the presence of digits 4 and 8 in the Accuracy Factor is mesmeric to look. This may come under Number Pattern Theory where the operation eventually leads to same numerical digits though quantitatively they are different.

 Author: Piyush Goel

Link to comment
Share on other sites

On 5/22/2018 at 3:41 PM, Sensei said:

4/3 = 1.33333333(3)

5/3 = 1.66666666(6)

1 + 1.33333333(3)^2 = 1.66666666(6) ^2

1 + 1.777777777777777777777777777777(7) = 2.777777777777777777777777777777(7)

 

also:

(4/3)^2 = 16/9

(5/3)^2 = 25/9

9/9 + 16/9 = 25/9

(lowest common denominator)

 

what u write we all know my question is up to how many decimals.......o.k.        why not trying to understand.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.